“TÜRKİYE SİGARA VE BİRÇOK SORUN DAHA”

Araştırmalara göre Türkiye de 17 Milyon kişi sigara içiyor. Sigara alabilmek için her Türk vatandaşı, günde ortalama nakit olarak 17 milyon $ (Eski parayla yaklaşık 22 trilyon 300 milyar lira) harcıyor. Böylelikle yıllık sigara harcamasının 6.5 milyar dolara (Eski para ile yaklaşık 8 katrilyon 780 trilyon lira) ulaştığı hesaplanıyor.
Türkiye de satılan bir çok sigara markasının sahibinin Amerika olduğunu söylemeden geçmiyorum.
Sigara Reklamları
Türkiye de her kanal da bir “sigara ve pişmanlık” konulu reklam var.Doğrudur sigara pişmanlıktır.Bunun için sağlık bakanlığı “171” nolu telefon hattı bile açtı,sigarayı bırakmak için…Kapalı yerler de sigara içilmesi yasaklandı.(Tabi ne kadar uyuluyorsa!)Bütün kapalı mekanlara yazılar asıldı “Sigara içmek yasaktır.”cezası 65,67,69,70,75 TL gibi yazılar…Gel gelelim asıl konumuza ve buradaki dönen dümenlere!..
Türkiye ye yılda 25 bin ton kaçak sigara giriyor.1 Milyar 250 Milyon paket sigara…Ve bu kaçak sigaralar ABD VE PKK tarafından ülkemize sokuluyor.Devlet ise buna seyirci kalıyor.Nasıl kalmasın Habur da teröristleri baş tacı yaptı bu devlet ne çabuk unuttunuz!..Bu kadar kaçak sigara ABD VE PKK ya yıl da 6 MİLYAR 250 MİLYON $ kar yaptırıyor!..Susma milletim konuş!..
Bu devlet sansür’ü onaylamadı mı?Evet,onayladı.Şifreyi onaylamadı mı?Evet,onayladı.Özgürlük deyip te gazetecileri içeri atmadı mı?Evet,attı.Ergenekon deyip te TSK nın en güçlü komutanlarını hapise atmadı mı?Evet,attı.
Bu devlet sigarayı kaldırmaz.Sadece reklam yaparak rank sağlar.Reklama hiç gerek yok.Neden diye sorarsanız…Cevaplıyayım:Çünkü sigara Avrupa devletlerinin hemen hemen hepsinde yasaklandı.Bu devletlerdeki başbakanlar ABD den sigara almıyorlar..Sadece biz alıyoruz.Hem resmi olarak alıyoruz hem de gayri resmi olarak alıyoruz.Eğer bu devlet ABD yalakası değilse sigarayı kaldırırdı.Sadece sigara değil bir çok şeyi.Eğer bu devlet ABD yalakası değilse devletin bütünlüğü ve bağısızlığı için konuşan insanları içeri atmazdı.Aynı zaman da koruyanları da…
Ben de biliyorum ki Türkiye de 17 milyon kişi sigara içiyor.Hem onların sağlığı hem de ülkede ki dümenleri göstermek için yazdım bu yazıyı..Teşekkür ederim okuduğunuz için!..
Tüm veriler araştırılmıştır!..
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s